Výživná cyklistika 2015: Bikeři, více odpočívejte!

Fantastické vítězství Jaroslava Kulhavého udělalo z letošního ročníku světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě nezapomenutelnou událost. Inkospor byl u toho jako jeden z partnerů této význačné sportovní akce.

Zároveň stál Inkospor i tento rok za organizací workshopu Výživná cyklistika určeného pro všechny milovníky jízdy na biku, kteří chtějí svoji výkonnost posunout dál. 

Dynamika a dostatek odpočinku, tajemství úspěchu

Blok přednášek otevřel v zaplněném salónku Hotelu Ski vedle Vysočina arény Milan Spěšný, trenér Ondřeje Cinka a bývalý reprezentant v cross country, s tématem tréninku dynamiky v cyklistice.

„Dynamika je určitý prvek tréninku, který je v závodní cyklistice nepostradatelný. Navazuje na základní vytrvalost a silovou vytrvalost. Dynamickou silou rozhodujeme závod,“ přibližuje Spěšný zásadní roli této výkonové složky.

S rozvojem dynamiky úzce souvisí dostatečná regenerace cyklisty. „Spousta začínajících jezdců má pocit, že musí trénovat neustále a snaží se to držet na tak vysoké úrovni, že je to kontraproduktivní, a spíše tělo vyčerpávají, než že by ho rozvíjeli. Dynamická síla se dá rozvíjet pouze ve spojení s kompenzací nebo s regenerační jízdou,“ zdůrazňuje Spěšný zásadní roli dostatečného odpočinku při úsilí o vyšší výkonnost.

Málo odpočinku je problémem i podle uznávaného sportovního fyzioterapeuta Miloše Matejova, který účastníkům workshopu představil nápravné cvičení pro cyklisty. Radí také při problémech a bolestech pohybového aparátu co nejdříve vyhledat odborníka.

„Dá se cvičit měsíc, a tělo to nikam neposune, a dá se cvičit tak, že si člověk uvědomí, že to je jeho cesta a že tímto směrem by měl jít,“ říká. „Já osobně mám radši cviky, které jsou jednoduché a funkční než složité a náročné,“ dodává Matejov. Kdo absolvoval workshop, ví dobře, o čem je řeč.

Bikeři chtějí jíst správně

Poslední přednáška nutričního specialisty Marka Šulce byla zaměřena na využití sacharidů ve vytrvalostním výkonu.

„Lidé doplňky stravy při vytrvalostním výkonu nevyužívají, a proto nedosahují takového výkonu, jakého by mohli,“ upozorňuje Šulc. „Druhá, a možná i častější chyba je, že se lidi v doplňcích ve vztahu k vytrvalostnímu výkonu neorientují a přebírají špatně zavedená pravidla. Například „rychlý“ gel, sportování jen na hroznový cukr a podobně. Často se i podceňuje pozátěžová regenerace,“ popisuje Šulc časté výživové přehmaty vytrvalostních sportovců.

Právě potřeba dozvědět se více o výživě v cyklistice přivedla na workshop velkou část účastníků. „Když jezdím, tak to chci dokázat doplnit i o stravu,“ říká hobby jezdec Václav Kment, který na biku najezdí až 3000 kilometrů ročně.

„Chtěl jsem se dozvědět více o tématech uvedených v programu, což byl core trénink nebo výživa,“ potvrdil i Robert Bečvář, který se připravuje na podzimní etapový závod v Austrálii Crocodile Trophy. „Těšil jsem se na všechny tři části workshopu, všechny tři pro mě byly přínosem. Každého jsem se měl příležitost zeptat, doptat se na upřesnění nebo témata, která jsem měl v hlavě,“ doplnil spokojený hobby závodník.

„Chtěla jsem si ujasnit všeobecné informace, o kterých si myslím, že je každý sportovec má v podvědomí, ale spousta z nich je klamných, takže je potřeba si vyslechnout i odborný komentář,“ shrnula svoje důvody pro účast na workshopu Jana Olbertová.

Všem bikerům, kteří s námi absolvovali Výživnou cyklistiku, přejeme spoustu vydařených vyjížděk. Věříme, že nové poznatky nabyté na workshopu váš požitek z jízdy ještě znásobí.

S novými tématy přednášek se budeme těšit na viděnou na dalším ročníku Výživné cyklistiky!

DSC_8314DSC_8326

 

(cam)